Sohbet Edebilme Becerisi


Sohbet Edebilme Becerisi
81 / 100 SEO Puanı

Sohbet Edebilme Becerisi ve Hoş Sohbet Olmak

Sohbet Edebilme Becerisi Nedir? Kaliteli sohbet nasıl yapılır, sohbet şinast olmak nasıl olunur. Şimdiki insan öyle bir canlı ki iletişimsiz yapamıyor, hangi ortama girerse girsin, konuşmasa bile göz teması kurmuşsa o da bir nevi iletişimdir. İletişim, yani konuşarak da olur, konuşmadan da olur ama iletişim olmadan olmaz. Bazı insanlar vardır, sohbetini öyle seversiniz ki ortama girdiğinde hep dinlemek istersiniz. Peki bu insanlar neler yapıyorlar da biz bu insanların sohbetine bayılıyoruz.

Sohbet Edebilme Becerisi Kazanmış İnsanların Özellikleri Nelerdir

Şimdi ben bu konuyu biraz açmaya çalışacağım, bunlar nelermiş bakalım. Mesela bunların genel özelliklerinden bir tanesi asla lakap takmazlar, yani birini gördüklerinde “aa nasıl şişman fıçı gibi “demezler, yani bir garsona Arslanım baksana demezler. İsimle hitap ederler, isimle hitap etmeleri bizim ona saygı duymamızı sağlar. Lakap takmaktan acilen vazgeçin, eğer böyle bir durumunuz varsa. Bir de Asla kullanılmaması gereken kelimeler var, özellikle “Bak sana yemin ediyorum, şöyle bir şey oldu” gibi. “Yemin Ediyorum, Bize gelişi 5 lira o yüzden sana 4 liraya veremem” karşı taraf yemin ediyorsa sıkıntı vardır demektir. Neden yemin ediyorsun, neden alet ediyorsun, o yüzden inandırıcılığı şüpheye düşürüyor.

Sohbet Esnasında Saygısızlık, Yemin Etme

Sohbet edebilme becerisi kazanmak istiyorsan, önce karşıdaki insana saygı duymalısın. Birde şöyle bir konuşma var, iki saattir anlatıyorsun karşındaki diyor ki “Yav sen onu bırakta ben sana bir şey diyeceğim”, “yav abi boş ver onu da sana komik bir şey anlatacağım”. Yani ne demek biliyormusun, sen yirmi dakikadır konuşuyorsun ama ben seni sadece kıçımla dinledim, anlattığın hiç bir halta yaramıyor. Bazı insanlarda şu durum vardır, kalabalık ortamlarda söz hakkı verirsiniz, sadece soruya evet ya da hayır diye cevap verir. Yahu kardeşim, Evet Hayır yarışmasında mıyız, yoksa İzmir Bayraklı Adliyesindemiyiz? Sorunun cevabını biliyorsan adam gibi anlat. Muhabbet esnasında evet hayırlarla geçiştirmeyin, cevabı biliyorsanız düzgün bir cevap verin. Bilmiyorsanız, bilmiyorum diyebilirsiniz. Bilmeyip te biliyormuş gibi davranırsanız yine muhabbet katili oluyorsunuz.

Sohbet Esnasında Telefonla, Tesbihle, Anahtarla veya Başka Bir Şeyle Oynamak

Sohbet esnasında telefonla oynamak, tesbihle oynamak, anahtarla oynamak son derece yanlıştır. Kişi ile zaten göz teması kurmuyorsun. Dikkat dağıtacak şeylerle oynarsanız, yine muhabbet katili olmuş oluyorsunuz. Çünkü gerçekten karşı taraf sizi dinliyorsa, ve siz de onu dinliyorsanız, doğru iletişim bu şekilde ortaya çıkar. Lütfen hiç bir şeyle oynamayın ve karşı tarafla göz teması kurun ve dinleyin. İnsanların ilk üç saniye içerisinde sizin hakkınızda bilgi edinmesi sizin giyiminizle alakalı.

Uyumsuz Kıyafetler, Sohbet Edebilme Becerisi İle Ters Düşebilir, Olumsuz Etkiler, Dikkat Dağıtır

Tabi güzellik algısı hepimize göre değişken bir şeydir. Uyumsuz giyinmek çok kötü, cılk renklerin, yukardan aşağıya çizgili kıyafetlerin giyilmesi dikkat dağıtabilir. İlk etapta o güzel giyinmeyi sağlarsak, o hayranlık ve dikkati hoş sohbet ile birleştirip daha güzel bir ortam sağlayabilir. Heyecanlı bir şey anlatınca sesimiz gereksiz yükseliyor ve el kol daha çok oynamaya başlıyor. Bu hareketleri kısa kısa tutmak sizi daha hoş sohbet bir insan yapacaktır.

Sohbet Edebilme Becerisi Kazanmak İstiyorsanız, İnsanların Gözlerine Bakın

Şimdi bir grup sohbetindesiniz ve orada bulunan on kişiye bir şey anlatıyorsanız, kendinizi sahnede gibi hissedin ve o on kişiyle göz teması kurun. Sadece bir kaç kişinin gözüne bakmanız,diğerlerinin kendisini kıymetsiz hissetmesine yol açar. Herkesle göz teması kurarsanız, sohbet daha anlamlı olacaktır. Gözüne baktığınız kişi aha bana anlatıyor diye sevinecektir. Sesinizi tek düze kullanmayın. Yeri geldiği zaman daha yüksek, yeri geldiği zaman daha ortada veya aşağıda sesinizi kullanın.

Belki Aşağıdaki Konulara Da Bakmak İstersiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir