Random Sohbet Ne Demektir


Random Sohbet Ne Demektir
81 / 100 SEO Puanı

Random Sohbet Ne Anlama Gelmektedir?

Random Sohbet; tabiri İnternet kullanımının yaygınlaşması nedeniyle, diğer bir çok yabancı kelime gibi dilimize yeni girmiş kelimelerden biridir. Batıya ve Avrupa dünyasına özentinin doğurduğu çarpık ve özürlü bir kelimedir bu random kelimesi. Orta yaşlı ve yaşlı kuşağın hemen hemen hiç kullanmadığı bir kelimedir. Hippi ve zibidi kılıklı gençlerin sıklıkla kullandığı kelimeler arasında yer almaktadır. Random, gülüş, random mesaj gibi absurd cümleler içerisinde yaygın olarak kullanılır.

Random Sohbet ve Gülmek?

Tamamen internet tabanlı kullanılan bir tabirdir. Anlam itibariyle rastgele demektir. Rastgele gülmek, rastgele konuşmak gibi. Atılan mesajların sonunda başka yazacak bir kelime kalmamışsa, yani daracık beyinler artık yeni sözcükler üretemiyorsa, mesajın sonuna “hjkkijlml” gibi anlamsız karakterler ve harfler yazılarak yollanır. Bu anlamsız harf grubu, alay ve istihza ile karışık bir gülme eylemini temsil ediyor.

Random gülmek yeni nesil sohbet sitelerinde oldukça sıklıkla kullanılan bir eylemdir. Bizler yaklaşık 15 sene önce chat yaptığımız esnada gülme eylemlerinde “:D” veya “:)” gibi emojiler kullanırdık. Fakat yeni yetme çocuklar, kızlar, erkekler saçma sapan bir “astşvmlhiözk” benzeri rastgele anlamsız bir harf öbeğini kullanarak bunun adına random gülüş demişlerdir.

Ben Sana Random Attım!

Gerek sosyal medyada, gerekse sohbet odalarında oldukça yaygın olarak kullanıldığını daha önce zikretmiştik. Bilgisayar, laptop veya akıllı telefonun tuşlarına rastgele basılarak anlamsız harflerin karşıya yollanmasına “Random Atma” adı verilmektedir.

Random Sohbet Kelimesi Neden Kullanılır

Random sohbet, random gülmek yaygınlaşan İnternet terminolojilerinde sıklıkla kullanılmasının nedeni artık bu kelimeleri benimsemiş olduğumuzdan ileri gelmektedir. Random akılda kalması ve söylemesi kolay bir kelime olduğundan özellikle yeni nesilin ağzına çam sakızı gibi yapışmıştır. Gece yatağa girerken random rüyası görenler, sabahleyin random türküsüyle yataklarından fırlamaktadırlar. Gelenek ve göreneklerimizden iyice uzaklaştığımızın, hastalıklı bir ruh haliyle batıyı taklit ettiğimizin bir göstergesidir. Dini ve manevi değerleri öğrenmek yerine bu tür yabancı menşeli kelimelere yönelmek, saçma sapan batı adet ve söylemlerini taklite yeltenmek bizleri gittikçe özümüzden uzaklaştırmaktadır. Zaten aslında batı dünyasının istediği de budur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir