Bencil İnsanlar


Bencil İnsanlar
81 / 100 SEO Puanı

Bencil İnsanlar Kimdir?

Bencil insanlar her zaman hayatımıza rastlarlar. Kendini sevme ile bencil olma arasında bir fark vardır. Bu tür insanlar yalnızca kendileri ile ilgili düşünürken, diğer insanları, istediklerini elde etmek için buldozer gibi ezerler. Bencilliği iki temel özelliğe sahip olarak tanımlayabiliriz: “1. Aşırı ya da münhasıran kendisi ile ilgilenmek; 2. Başkalarının ihtiyaçlarına ya da duygularına saygı duymamak. Birisi hem tamamıyla kendine karışıyorsa, hem de başkalarıyla ilgilenmiyorsa, ihtiyaçlarını nasıl karşıladığınızı değerlendirmekten diğer hiçbir biçimde size cevap vermeleri mümkün değildir. ”

Bencil İnsanlar ve Özellikleri

1. Bencil İnsanlar Manipüle Eder.

Sizden bağımsız olarak kendi faydaları için davranışı kullanacak olan kişi bir usta manipülatördür. Bencillik, zihnimizde genetik bir fiziksel eğilim değildir. Çocukluktan öğrenilmiş bir davranıştır. Çocukların çevrelerinden öğrendikleri için bir noktaya kadar bencil oldukları düşünülüyor. Öz sevgi ve öz bakım davranışlarından ayırt etmek önemlidir. Bununla beraber, manipülatör diğer bir kişinin benlik saygısı ile beslenir. Arkanıza yaslanın ve bu kişiyle tartışarak hiçbir yere varamayacağınızın farkında olun. Bu tür bencillik, ihtiyaçlarınızı oldukça az ya da hiç dikkate almaz. Kullanılıyormuş gibi hissediyorsanız, büyük ihtimalla kullanıyorsunuz demektir.

2. Bencil İnsanlar Zalim ve Duygusuzdur.

Bencil bireyler duygusal zalimlerdir. Onlar umursamaz ve ihtiyacınıza sempati duymazlar. Onlara ne kadar çok sevgi ve ödül verirseniz, iyiliğinizden beslenmeleri o kadar basit olur. İlk başta büyüleyici ve sevecen görünebilirler, yalnız isteklerine boyun eğmediğiniz anda davranışları sapar. İlgisiz ve bencil olmayan davranışlarla başa çıkmanın en iyi yolu, önce kendinizi sağlama almak ve onlara bildirmektir. Buna tahammül etmiyorlar. Hepsi onlar ile ilgili. Onlara böyle şeyleri açıklamak lüzumsuzdur zira kendi problemlerini asla es geçemezler.

3. Bencil İnsanlar Kendileri Açısından Olaya Bakar.

Bu özel özellik ya da eylem, denetimi kaybetme korkusundan kaynaklanır. Resme adım attığınız an hedeflerini bozuyorsunuz. Bencil kişi arkanızda bir şeyler yapmaya ve kendilerine uyacak biçimde farklı bir açı çizmeye devam edecektir. Kontrol eksikliği onları korkutuyor. Her şeyi manipüle etmek zorundalar. Bu tür davranışlarla başa çıkmanın en iyi yolu onlara gerçekten kimin nezaketle suçlandığını göstermektir. Ve bu işe yaramadığında, gitmelerine izin vermek önemlidir. Görüşlerinizi göremedikleri için nasıl hissettiklerinden siz sorumlu olamazsınız.

4. Bencil İnsanlar Ben Merkezli ve Kibirlidir

Narsizm ve bencillik, öz-değer eksikliğinden ve dikkat arama davranışından kaynaklanır. Daha iyi hissetmek için bu tip bir kişilik övünecek ve onlar ile ilgili her şeyi alakalı gösterecektir. Kendinize sadık kalın. Seni yere indirmiş oldukları anda şahsi olarak almamayı unutma. Etrafta başkasına zarar veren herkes gerçekten incinmiş bir bireydir. Kendilerini bir başka birini indirerek koymak zorundalar.

5. Vermeyi ve Paylaşmayı Sevmezler

Bencil insanlar önemsiyormuş gibi davranırlar. Doğru şeyleri söyleyebilirler ancak eylemleri yüksek sesle konuşuyor. Başkaları için yalnızca onlardan büyük yarar görecekleri şeyler yaparlar. Dışarı çıkmak ve vermek onların doğasında değil. Eğer yaparlarsa, dikkati vermek için onlara geri talep etmektedirler. Dünyanın ne kadar harika olduklarını bildiklerinden emin olacaklar. Davranışlarını tekrar düzenlemenin en basit yolu, odaklarını uzaklaştırmaktır. Davranışı övmeyin. Hareketin kendisinin fark edilmeden gitmesine izin vermek en iyisidir.

6. Başkalarından Beklenti İçerisindedirler

Bencil bir insanın ihtiyaç duyduklarından yüksek beklentileri vardır. Başkalarının onlar ile ilgili ne düşündüklerine ve onlar için neler yapabileceklerine dayanarak yaşarlar. Bundan ne elde edebilirler? Dünyanın ihtiyaçları ve istekleri etrafında dönmesini beklerler. Pek çok iyilik istiyorlar, bu yüzden yapmayı bırakın. Onların isteklerine boyun eğme. Bu tür bir insanın etrafında geçirdiğiniz zamanı sınırlayın, zira sizi istekleri için elinizde yoksa, sizinle beraber olmaları gerekmeyecektir.

Bir dereceye kadar, kendimize ilk ve en önemlisi verdiğimizde hepimiz bencil sayılırız. Fakat narsisizm ve öz bakım arasında bir çizgi vardır. Bencil olmak diğerlerini özümser. Bu tür bir kişilik kibirli ve kendini şımartır. Bencillikle başa çıkmanın ve yalnızca ihtişamıyla yıkananları çıkarmanın yolları vardır. Sizi desteklemeyen bütün ilişkileri sona erdirin zira daha iyisini hak ediyorsunuz.

Sohbet odaları olarak bu gün bencil insanlar konusunu masaya yatırdık. Başka bir makalede görüşmek üzere sağlıcakla kalınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir